Všeobecne o online pôžičkách

Avatar Bíró Jácint
17. decembra 2018

Čo je online pôžička? Presne to, čo znamená tento výraz. Celý proces žiadosti o poskytnutie pôžičky je realizovaný online, nie je potrebné osobne navštíviť finančného poskytovateľa.

Online pôžičky sú ako bežné pôžičky, ale majú tú výhodu, že ich vybavenie je  pravdepodobne omnoho rýchlejšie a pohodlnejšie než bežné pôžičky.

Je rýchlejšie žiadosť o pôžičku vyplniť online než osobne v pobočke banky. Pri online žiadosti nám dokonca suma, ktorú požadujeme, príde na náš účet skôr. Je ťažké povedať, o koľko rýchlejší je tento typ žiadosti, ale je to zrejme jednoduchšie, ako dohodnúť sa na termíne návštevy pobočky a dostaviť sa na dohodnutý termín.

Požiadanie o online pôžičku je nepochybne komfortnejšie. Je oveľa pohodlnejšie sedieť v kresle a vyplniť žiadosť, kedykoľvek na to máme čas. Nehovoriac o tom, že môžeme požiadať o ponuku od viacerých poskytovateľov naraz, takže získame najpriaznivejšie podmienky z širšej perspektívy.

Ktorí poskytovatelia finančných služieb poskytujú online pôžičky?

Mohli by sme si myslieť, že banky sa online pôžičkami nezaoberajú. V praxi sa však ukazuje, že patria medzi prvých, ktorí s týmto vstúpili na trh. Samozrejme nie náhodou. Veľmi dôležitým predpokladom pre online úvery je to, aby žiadateľ bol online identifikovateľný. To sa dá urobiť predovšetkým prostredníctvom videoidentifikácie. K tomu je potrebné vybudovať dosť rozsiahlu infraštruktúru, a na to banky majú dostatočné financie. Na trhu existujú aj nebankoví poskytovatelia. Keďže ponúkajú zvyčajne menej služieb ako banky, je dôležité, aby na trhu fungovali s online pôžičkami.

Medzi poskytovateľov finančných služieb patria P2P poskytovatelia, ktorí ponúkajú kolektívne pôžičky tzv. formou peer-to-peer alebo person-to-person. Poskytujú platformu pre ľudí, ktorí majú prostriedky, ktoré si želajú investovať s vyšším výnosom, než im ponúkajú termínované vklady, a ľudí, ktorí si želajú požičať.

Podmienky pre podanie žiadosti o online pôžičku sú rôzne u každého poskytovateľa.Väčšinou sú však na vyhodnotenie žiadosti potrebné:

 • osobné údaje,
 • údaje zamestnávateľa,
 • potvrdenie o príjme,
 • bankové informácie,
 • zoznam pravidelných výdavkov.

Ak je žiadosť o pôžičku podaná vyplnením formulára, poskytovateľ skontroluje údaje a na základe dostupných informácií sa rozhodne, či poskytne požadovanú pôžičku alebo nie. Pokúsi sa zistiť, či bude žiadateľ schopný splatiť pôžičku alebo nie.

Potom nasleduje najdôležitejšia časť procesu, identifikácia žiadateľa. V tomto bode sa žiadosť o online pôžičku zásadne líši od všetkých ostatných foriem žiadostí o pôžičku. Identifikácia sa koná formou videoidentifikácie. Počas procesu sa žiadateľ spojí s pracovníkom finančnej inštitúcie buď smartfónom, alebo cez webkameru počítača. Pracovník poprosí žiadateľa, aby nahlas povedal svoje meno, potom podľa inštrukcií ukáže do kamery svoj pas alebo iný dokument, aby bolo pre pracovníka banky jednoznačné, že dokument naozaj patrí žiadateľovi. K tomu je potrebné, aby boli viditeľné aj holografické prvky dokumentu.

Na čo je potrebné dávať pozor pri podávaní žiadosti o online pôžičku

V mnohých prípadoch sa môže vyskytnúť taká situácia, že človek potrebuje peniaze a nemá nikoho, kto by mu vedel požičať. Napríklad potrebujeme nakúpiť v obchode a na účte už nemáme peniaze. Alebo sa náhle vyskytnú nejaké zdravotné ťažkosti a s nimi spojené výdavky. V takýchto prípadoch príde do úvahy online pôžička.

Je dôležité, aby sme sa oboznámili s detailmi pôžičky, napr. akú RPMN má pôžička. Aj keď peniaze potrebujeme naliehavo, je nevyhnutné, aby sme pred konečným rozhodnutím porovnali ponuky rôznych poskytovateľov.S týmto nám pomôže kalkulátor na stránke instacash.sk.

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...