Splácajte svoje dlhy v roku 2019 jednoduchým spôsobom, aj keď máte finančné ťažkosti

Szilárd Bodon
8. februára 2019

Ak počas splácania úveru alebo pôžičky máte z nejakého dôvodu ťažkosti s vyplatením mesačných splátok, najlepšie je, že to okamžite avizujete finančnej inštitúcii. Konsolidačný úver, zmena doby splácania – tieto možnosti môžu byť riešením v takom prípade. Pozrime sa na možné východiská.

Splácajte svoje dlhy v roku 2019 jednoduchým spôsobom, aj keď máte finančné ťažkosti

Pri podaní žiadosti o pôžičku nikto nemyslí na to, že sa môže vyskytnúť situácia, keď nebude môcť včas platiť mesačnú alebo mesačné splátky. Život je ale nevyspytateľný a každý sa môže ocitnúť v takej nepríjemnej pozícii, že nie je schopný plniť svoje záväzky.

Našťastie, situácia nie je úplne beznádejná, pretože existuje aj taký úver, ktorým sa dajú konsolidovať existujúce nevýhodné úvery alebo pôžičky. Hlavné je, aby bol dlžníkochotný situáciu riešiť.

Počas hľadania najvýhodnejšej pôžičky by každý mal myslieť na to, že okrem úrokovej sadzby a ostatných poplatkov, ktoré sú zahrnuté do RPMN, môže finančná inštitúcia účtovať aj iné poplatky. Ak sa dostaneme do nepríjemnej situácie, tieto poplatky budú zvyšovať naše dlhy. Ak nemáme na splácanie mesačných splátok, ako by sme mohli mať na to, aby sme platili aj rôzne poplatky z omeškania? Ak sme pripravení a dopredu vieme, aké poplatky nás môžu čakať, možno si vyberieme pôžičku, ktorá má trochu vyššiu úrokovú sadzbu, ale zmena doby splácania nie je spoplatnená.

Môžu nastať situácie, keď treba čeliť dočasným ťažkostiam.

financne-tazkosti
Každý môže mať finančné ťažkosti

 

Ak sa to už stalo, najlepšie riešenie je, aby sme okamžite kontaktovali poskytovateľa a dohodli sa na tom, ako spolu vyriešime túto nepríjemnú situáciu.

V prípade ťažkostí nemôžeme byť ľahostajní. Kontaktovanie banky sa odporúča aj preto, že ak to neurobíme, skôr či neskôr banka bude kontaktovať nás. Následne nám začne posielať upomienky – samozrejme spoplatnené podľa platného cenníka – a ak stále neplatíme, po určitom čase predá našu pôžičku na exekúciu.

Každá finančná inštitúcia má iné pravidlá, ale ak vôbec neplatíme, môžeme dopadnúť veľmi zle. Nikto sa nechce dostať do takej situácie, že by sa musel báť o  strechu nad hlavou. Ak poskytovateľ vidí ochotu zo strany dlžníka, spolu určite nájdu riešenie, ktoré vyhovuje obidvom stranám.

 

Zmena zmluvy o pôžičke môže byť najjednoduchším riešením

Ak detailne vysvetlíme banke, čo viedlo k tomu, že sme sa dostali do oneskorenia, určite budú nápomocní. Na také situácie totiž majú dopredu pripravené riešenia.

 

Zmena doby splatnosti

Ak nám finančné ťažkosti nedovolia platiť celú sumu mesačnej splátky, predĺžením doby splácania je možné znížiť sumu mesačnej splátky. Možno je to dostatočné riešenie problému.

Ak je náš problém väčší, ale banka vidí našu ochotu, je možné, že sa môžeme dohodnúť na tom, aby sme počas určitého obdobia platili len úroky a časť istiny nie. Tým sa zníži naša mesačná splátka, ale doba splácania sa predĺži.

 

Konsolidačný úver – v akom prípade?

Ak dôvodom nášho oneskorenia je, že máme viacero dlhov, napríklad bezúčelovú pôžičku, kreditnú kartu,a minuli sme viac, než sme si mohli dovoliť, banka nám môže ponúknuť konsolidačný úver. Všetky predošlé záväzky nám spoja, ak sú v iných finančných inštitúciách, z konsolidačného úveru sa zaplatia a nám zostane jediný dlh, ktorý budeme splácať, a tým je práve konsolidačný úver. Samozrejme, banka zváži, či budeme schopní splácať tento úver, ale ak sme v minulosti nemali problém so splácaním dlhov, určite dostaneme túto možnosť.

 

Dôležité je, aby sme nezúfali!

Finančné ťažkosti nie je jednoduché vyriešiť. Dôležité však je, aby sme zostali pokojní a spolu s poskytovateľom našli riešenie, ktoré vyhovuje obom zainteresovaným stranám.

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...