Rýchle pôžičky – časovaná bomba alebo užitočná pomoc?

Szilárd Bodon
6. februára 2019

Kedykoľvek sa môže stať, že neočakávane musíme za niečo zaplatiť. Ak nedisponujeme financiami a treba platiť rýchlo, možno nám nezostane iné riešenie, než požiadať o tzv. rýchlu pôžičku.

V súčasnosti vôbec nie je problém nájsť rýchlu alebo online (vybaviteľnú) pôžičku. Nie je náhodné, že v posledných rokoch stúpa počet bezúčelových úverov a pôžičiek. To, že v určitých prípadoch nie je potrebné uviesť účel použitia, prispieva k tomu, aby sa stále viac ľudí pokúsilo vyriešiť krátkodobé finančné ťažkosti pomocou pôžičky alebo bezúčelového úveru.

 

Ako získať rýchlu osobnú pôžičku?

Finančné inštitúcie už ponúkajú rôzne riešenia, ktoré nám umožnia rýchle a pohodlné vybavenie žiadosti. Rýchly úver môžeme vybaviť osobne, telefonicky, dokonca aj cez internet. Bez ohľadu na to, ktorý spôsob si vyberieme, odborníci danej finančnej inštitúcie nás budú informovať o podmienkach.

 

Banky poskytnú pôžičku aj externým klientom

Banky nedávajú pôžičky len vlastným klientom. Požiadať môžu aj externí, ale je pravdepodobné, že dostanú peniaze za horších podmienok než klienti danej finančnej inštitúcie.

 

Dokumenty, ktoré potrebujeme k podaniu žiadosti

Pripraviť dokumenty potrebné k podaniu žiadosti je rovnako jednoduché ako vyplniť samotnú žiadosť o pôžičku. Nebudeme potrebovať nič iné ako:

 • doklad totožnosti
 • potvrdenie o mesačnom príjme.

Banky môžu potrebovať aj iné dokumenty alebo potvrdenia, ale zvyčajne stačí mať k dispozícii uvedené potvrdenia.

Čo sa týka podmienok pôžičky, tie sú odlišné v každej finančnej inštitúcii. Preto je veľmi dôležité, aby si žiadateľ detailne prečítal podmienky daného finančného produktu pred podaním žiadosti, ale najmä pred podpísaním zmluvy.

Ktorá pôžička je vyhovujúca, závisí od finančnej situácie žiadateľa, od výšky a účelu potrebnej sumy. Ponuky bánk a nebankových poskytovateľov sú veľmi odlišné. Výška minimálnej a maximálnej sumy, úrokové sadzby, ako aj RPMN – ročná percentuálna miera nákladov sú parametre, podľa ktorých sa klient rozhodne, o ktorú pôžičku požiada.

 

Na čo treba dať pozor, aby pôžička pre nás nebola časovanou bombou?

Najväčšia chyba, ktorú môže žiadateľ urobiť, je, že sa dôkladne neinformuje o podmienkach. Buď z dôvodu, že je ochotný podpísať akékoľvek podmienky, aby dostal potrebnú sumu, alebo nie je dosť obozretný.

Najdôležitejším ukazovateľom pri žiadosti o úver je RPMN. Zahŕňa náklady, ktoré sú predvídateľné a vypočítateľné. Sú to nasledovné položky:

 • úroková sadzba,
 • poplatok za poskytnutie,
 • poplatok za vyplatenie,
 • poplatok za vedenie účtu a iné.

Pomocou RPMN sa dajú porovnať rôzne ponuky, ale je dôležité vedieť, že dve ponuky sa dajú porovnať len v prípade, že suma a doba splácania sú rovnaké. A je potrebné zdôrazniť, že existujú aj iné typy poplatkov, ktoré sa účtujú až v prípade, ak napríklad meškáme s mesačnou splátkou alebo chceme sumu predčasne splatiť. Ak je pravdepodobné, že aj u nás sa môžu také poplatky vyskytnúť, je dobré, ak vieme o nich už dopredu.

 

Pred rozhodnutím nám pomôže odborná pomoc porovnávacích webových stránok

Dôkladnú informovanosť podporujú porovnávacie stránky, ako je napríklad instacash.sk, kde nájdeme informácie o ponukách rôznych finančných inštitúcií, ale aj rôzne články informačného charakteru, ktoré nám pomôžu objasniť tieto informácie.

V ponukách finančných inštitúcií sú rôzne pojmy alebo frázy, ktorým nie každý rozumie. Na porovnávacích stránkach nájdeme slovník pojmov, ako aj sekciu často kladených otázok. Tieto informácie prispievajú k dôkladnejšej informovanosti žiadateľov.

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...