Pôžička na rekonštrukciu bytu – kedy a za akých podmienok sa oplatí?

Szilárd Bodon
8. februára 2019

Existujú ponuky špeciálne na rekonštrukciu bytu, ale nemusia byť dostupné pre každého žiadateľa. Preto sa pozrieme na možnosť využitia bezúčelovej pôžičky na rekonštrukciu bytu.

Rekonštrukcia bytu môže byť aktuálna preto, lebo už dávno sme nevymaľovali svoj byt alebo by sme radi vymenili starú vaňu za moderný sprchový kút. Druhým dôvodom môže byť rekonštrukcia bytu v prípade, že sme si práve zakúpili byt, ale financovanie rekonštrukcie z hypotekárneho úveru nie je možné. Ceny nehnuteľností sú také vysoké, že mnohí z nás si nemôžu dovoliť kúpiť nový byt alebo dom. Sú nútení kúpiť si použitý, starší byt a rekonštrukciu si zrealizovať sami.

Ak ide o celkovú rekonštrukciu alebo menšie úpravy, bezúčelová pôžička môže byť riešením pre každého. Ak sa pozrieme na porovnávacie stránky pôžičiek, ako je napríklad stránka instacash.sk, vidíme, že finančné inštitúcie také pôžičky ponúkajú až do 50 000 EUR. Taká suma stačí aj na náročnú rekonštrukciu.

 

Z čoho okrem pôžičky môžeme financovať práce?

Okrem bezúčelovej pôžičky nemáme veľa možností. Hypotekárne úvery neslúžia na financovanie rekonštrukciu bytu.

Výhodným riešením môže byť stavebné sporenie. Táto forma financovania je výhodná aj preto, že použijeme aj sumu štátnej prémie – a neplatíme úroky. Žiaľ, s touto formou je jeden veľký problém, ak nemyslíme na rekonštrukciu dopredu, nebudeme mať peniaze zo stavebného sporenia.

Preto je veľmi dôležité zdôrazniť, že plánovanie aj v tejto oblasti nášho života hrá hlavnú úlohu.

Takže bezúčelová pôžička môže byť najvhodnejším riešením. V súčasnosti sa úrokové sadzby znížili na takú mieru, že sa môže oplatiť vybrať pôžičku a nečakať s rekonštrukciou dovtedy, kým usporíme potrebnú sumu.

 

Aké podmienky treba splniť k tomu, aby nám schválili bezúčelovú pôžičku?

Bezúčelovú pôžičku nám ponúkajú nielen banky, ale aj nebankové spoločnosti, takzvané nebankovky. Sú to finančné inštitúcie, ktoré dostali povolenie od Národnej banky Slovenska na poskytovanie pôžičiek, a preto sú oprávnení vykonávať túto činnosť.

Medzi týmito dvomi finančnými inštitúciami je rozdiel v tom, že banky sú zvyčajne prísnejšie. Preto tým, ktorí majú nižšie príjmy alebo v minulosti mali ťažkosti s splácaním, alebo sa ocitli v niektorom zozname dlžníkov s negatívnym záznamom, neschvália žiadosť o pôžičku.

Pre nich sú tu nebankovky. Väčšinou ponúkajú pôžičku aj tým, ktorých banky odmietli. To, že berú na seba väčšie riziko nesplatenia, sa odrazí na cene pôžičky. Ich úrokové sadzby budú vyššie.

 

Oplatí sa vybrať pôžičku aj s oveľa vyšším úrokom?

Každý si musí sám zvážiť, či sa oplatí financovať rekonštrukciu z pôžičky s vysokým úrokom. Ak si požičiame napríklad 6 000 EUR na 5 rokov s úrokovou sadzbou 18,93 % p.a., spolu zaplatíme až 9 324 EUR, takže o viac než 55 % originálnej sumy. Ak tú istú sumu získame u iného poskytovateľa výhodnejšie, za 7,9 %  p.a. úrokovú sadzbu, celkovo zaplatíme 7 755,60 EUR, navýšenie je skoro 30 %. Rozdiel je obrovský.

Môžeme sa zhodnúť na tom, že zaplatiť za rekonštrukciu o 55 % viac sa neoplatí. Ale oplatí sa zaplatiť 30-percentné navýšenie? Otázku nech si každý zodpovie sám.

 

Na záver

Je jedno, či chceme obnoviť kúpeľňu alebo rekonštruovať práve kúpený byt, určite nás to bude stáť určité peniaze. Ako sme videli na príklade v predchádzajúcom odseku, podmienky pôžičky v obrovskej miere ovplyvňujú, na koľko nás rekonštrukcia vyjde. Ak nečakáme nárast našich mesačných príjmov, pokojne môžeme konštatovať, že celková cena pôžičky bude tá suma, ktorú nás budú stáť práce. Musíme si uvedomiť, že vypočítané navýšenie je suma, ktorú by sme zaplatili navyše, ak by sme teraz nakúpili potrebné veci. Možnosť existuje, pôžičky nám ponúkajú. Či sa oplatí – každý sa rozhodne sám.

 

 

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...