Potrebujete niekoľko tisíc EUR? Ukážeme vám riešenie!

Szilárd Bodon
26. marca 2019

V živote každého z nás sa môže vyskytnúť obdobie, v ktorom musíme míňať viac peňazí, než máme k dispozícii.

Či sa to stane náhle, alebo sa naň úmyselne pripravujeme, je jedno. Dôležité je, že môžeme potrebovať finančnú výpomoc.

 

Bezúčelová pôžička, najlepšie riešenie pre finančné problémy

Keď vieme, že na dosiahnutie požadovaného cieľa bude potrebná vonkajšia pomoc, môžeme cítiť, že sa stratíme v mori rôznych finančných produktov. Preto sa musíme najprv rozhodnúť, aký typ úveru budeme potrebovať.

Medzi ponukami finančných inštitúcií nájdeme úverové produkty na rôzne účely. Nie sú to zlé výrobky, ale majú špeciálnu vlastnosť, že napríklad pôžička na auto sa nemôže použiť na nič iné ako na auto.

Ide o problém, pretože zvyčajne sa vyskytnú aj dodatočné náklady. Zostaňme pri príklade pôžičky na auto. Možno budeme potrebovať nové pneumatiky. Samotný úver sa na tieto výdavky už nemôže použiť. Extra výdavky musia byť pokryté z vlastného zdroja.

bezucelova-pozicka
Bezúčelová pôžička, najlepšie riešenie pre finančné problémy

 

Niet pochýb o tom, že bezúčelová pôžička môže byť použitá na čokoľvek

To je jedna z najlepších vlastností bezúčelových pôžičiek. Peniaze môžu byť voľne použité na čokoľvek až do výšky 100%. Takže ak viete, že na auto budete mať aj iné výdavky, vyberte si bezúčelovú pôžičku, pretože môže pokryť výdavky doslova na všetko.

Dôvodom je, že bezúčelovú pôžičku môže získať skoro každý. Všetko, čo musíme urobiť, je presvedčiť banku o solventnosti.

Ako to môžeme urobiť? Keď sa rozhodnete, že požiadate o pôžičku, banka bude vyžadovať tieto doklady:

 • doklad totožnosti – občiansky preukaz
 • potvrdenie od zamestnávateľa o druhu pracovného pomeru
 • potvrdenie o príjme
 • bankové výpisy
 • a iné (závisí od poskytovateľa).

Podľa poskytnutých informácií finančná inštitúcia vykoná úverové hodnotenie žiadateľa a rozhodne sa, či žiadanú pôžičku poskytne alebo žiadosť zamietne.

 

Aká je maximálna výška bezúčelovej pôžičky?

Výška bezúčelovej pôžičky sa veľmi líši. Závisí od politiky finančnej inštitúcie, ale zvyčajne sa pohybuje medzi 300 – 25000 EUR. Výška môže byť aj pasca pre tých, ktorí nie sú obozretní, a vyberú viac, než naozaj potrebujú.

Podľa úverového hodnotenia nám finančná inštitúcia môže byť ochotná poskytnúť aj oveľa viac, než žiadame alebo potrebujeme. Preto musíme byť skromní a požiadať len o sumu, ktorú naozaj potrebujeme.

 

Okrem sumy pôžičky treba vrátiť aj úroky

Celková suma, ktorú je potrebné vrátiť finančnej inštitúcii, je súčasťou ponuky a je zohľadnená ukazovateľom RPMN – ročná percentuálna miera nákladov. Je potrebné, aby si každý žiadateľ uvedomil, že čím dlhšia je doba splácania, tým viac za pôžičku zaplatíme. Preto je dôležité, aby sme dopredu spočítali, akú vysokú pôžičku si môžeme dovoliť.

 

Snažme sa požičať menej

Ako sme už vysvetlili, celková cena pôžičky závisí od úrokovej sadzby a výšky ostatných nákladov. Ale na tretiu dôležitú položku, ovplyvňujúcu cenu pôžičky, mnohokrát zabudneme. A to je doba splácania. Na porovnávacích stránkach nájdeme kalkulátor, kde môžeme zadať výšku pôžičky a dobu splácania. Ak sa s kalkulátorom trochu pohráme a zmeníme dĺžku doby splácania niekoľkokrát, sami budeme vidieť, o čo ide. Ako priamo ovplyvní dĺžka doby splácania celkovú cenu pôžičky.

Môže byť pohodlné platiť nízku mesačnú splátku 6 – 8 rokov. Ale ak sa pozrieme na celkovú vrátenú sumu, vidíme, o koľko nás kúpená vec bude stáť viac. Nakoniec bude zaplatená cena možno dvojnásobná alebo aj vyššia.

Preto ak máme na výber, mali by sme vybrať čo najvyššiu mesačnú splátku, aby sa doba splácania skrátila na čím najkratšiu dobu. V tomto prípade bude celková vrátená čiastka ešte prijateľná.

 

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...