Postup podania žiadosti o pôžičku. Čo všetko by sme mali zvážiť?

Szilárd Bodon
9. januára 2019

Podľa čoho sa oplatí vybrať vhodnú pôžičku?

V mnohých prípadoch sa môže stať, že potrebujeme peniaze na výdavky, na ktoré naše príjmy nestačia. Také výdavky sa môžu vyskytnúť napríklad pred začiatkom nového školského roka. Pôžičky sú zvyčajne bezúčelové, a preto môžu byť vhodné aj na financovanie kúpy ojazdeného auta alebo na súrnu opravu, na zdravotné účely alebo na menšiu rekonštrukciu bytu.

Každopádne je dôležité, aby sme pôžičku použili rozumne. Mali by sme z nej kúpiť len tie najdôležitejšie veci. Sú ľudia, ktorí vyberú pôžičku na kúpu luxusných produktov, na cestovanie, nový televízor a iné. To však znamená, že si dovolia veci, na ktoré jednoducho nemajú dostatok peňazí. Tým si generujú dlhy a kvôli úrokom zaplatia oveľa viac, než je hodnota daného produktu. Nakoniec sa zadlžia a dostanú sa do dlhovej špirály.

Väčšinu uvedených produktov je možné zakúpiť aj na bezúročné splátky. Preto sa odporúča dôkladne zvážiť, na čo sa peniaze z pôžičky minú.

Postup podania žiadosti o pôžičku

  • Zabezpečenie finančného zázemia

Finančné inštitúcie k pôžičkám nepožadujú zábezpeku, akou je napríklad nehnuteľnosť. Stačí, ak žiadateľ má pravidelný príjem, ktorý musí preukázať potvrdením od zamestnávateľa.

Typy príjmov, ktoré finančné inštitúcie akceptujú:

  • primárny zdroj príjmu
  • dodatočný alebo sekundárny zdroj príjmu.

Primárny zdroj príjmov môže byť:

  • príjem zo zamestnania,
  • dôchodok,
  • podnikateľská činnosť.

Dodatočný alebo sekundárny zdroj príjmov:

  • materská dovolenka
  • detské prídavky
  • štipendium
  • sociálna starostlivosť.
  • Dôkladná analýza možností

Pred podaním žiadosti o pôžičku je dôležité uvedomiť si, v ktorej banke alebo nebankovej spoločnosti máme šancu na získanie pôžičky. Tie totiž majú rôzne podmienky a pokojne sa môže stať, že kým jedna banka nám nedá žiadanú sumu, druhá dá aj omnoho viac. Podpísaním zmluvy o pôžičku sa dlžník na určité obdobie (zvyčajne na niekoľko rokov) zaviaže na zaplatenie mesačných splátok, a tým si zníži sumu, ktorú bude mať mesačne k dispozícii. Preto je to veľmi vážne rozhodnutie.

Je dôležité, aby sme po výbere sympatickej ponuky dôkladne prečítali všetky informácie ohľadom daného produktu, a ak niektoré podmienky nie sú jednoznačné, musíme kontaktovať poskytovateľa, aby nám ich objasnil.

poradca-renomovany

Ako poradcu vždy si vyberme renomovanú firmu

Druhá možnosť je, že sa nerozhodneme sami, ale využijeme služby expertov, ktorí nám pomôžu nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku. Je dôležité, aby sme vybrali renomovanú firmu, ktorá má dostatočné skúsenosti a referencie a nie je zaviazaná niektorej banke alebo nebankovej spoločnosti.

  • Ak máme sympatickú ponuku, prečítajme podmienky

Po dôkladnom preskúmaní možností ste pravdepodobne našli najsympatickejšiu ponuku.

V tomto prípade stačí spoznať podmienky, za ktorých vám finančná inštitúcia poskytne pôžičku. Tieto podmienky si nájdete na stránke banky, ako aj všetky dokumenty, ktoré sú k podaniu žiadosti potrebné.

  • Podanie žiadosti

Toto je fáza, v ktorej už máte všetky dokumenty na podanie žiadosti o pôžičku prichystané. Budú to zrejme tieto dokumenty:

  • doklad totožnosti s fotografiou (preukaz totožnosti, vodičský preukaz, pas),
  • potvrdenie o príjme.

Už sme spomenuli sekundárny zdroj príjmov. Je dôležité, že sekundárny príjem nestačí na to, aby nám schválili žiadosť. Je dôležitý preto, lebo vďaka nemu môžeme požiadať o vyššiu sumu.

Ak máme dokumenty k dispozícii,môžeme vyplniť formuláre a podať žiadosť. Ak vyplnenie žiadosti nie je jednoznačné, je vhodné, ak poprosíme o pomoc poradcu.

Podať žiadosť je možné aj online takmer u každého poskytovateľa. Samozrejme, existujú aj takí, ktorí to robia klasickým spôsobom v pobočke alebo prídu za žiadateľom domov.

pozicka-handshake

Po schválení žiadosti môže nasledovať dohoda
  • Hodnotenie úveruschopnosti, schválenie, vyplatenie

Hneď po predložení dokumentov banka začne hodnotením úveruschopnosti žiadateľa. Ak žiadateľ uspeje, žiadosť môže mať schválenú. Samozrejme, hodnotenie bonity žiadateľa je veľmi komplexný proces, kde sa finančná inštitúcia snaží minimalizovať riziko nesplatenia pôžičky. Preto ak mal žiadateľ v minulosti problémy s platením mesačných splátok alebo je v registri dlžníkov so záporných záznamom, bude mať veľmi malú šancu na to, aby mu žiadosť schválili.

Ak sa žiadosť schválila, žiadateľ podpíše zmluvu s poskytovateľom a následne dostane schválenú sumu na svoj účet.

Nové články

Odborný obsah

  • záhrada-víkend

    Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

    Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

  • fin-go-banking

    FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

    Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

  • zubár_zahraničie

    K zubárovi do zahraničia?

    Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...