Podmienky pre podania žiadosti o pôžičku na rekonštrukciu bytu

Szilárd Bodon
12. marca 2019

Existuje viacero možností na renováciu, rekonštrukciu bytu alebo domu. Nie je však jednoznačné, ktoré riešenie je to najvýhodnejšie. Bezúčelová pôžička nám ponúka slobodu pri financovaní rôznych projektov.

Kúpa bytu alebo domu nie je v súčasnosti vôbec jednoduchá záležitosť. Všetci máme veľa rôznych podmienok, ktoré by mal náš nový domov spĺňať. Nehnuteľnosti s najlepšími vlastnosťami nájdu nového majiteľa rýchlo. Niekedy záujemcovia súperia a majiteľovi dokonca ponúkajú aj vyššiu sumu, len aby si mohli kúpiť vysnívaný byt. Po kúpe nasleduje rekonštrukcia.

Väčšina ľudí, aj keď nejde o nový domov, vykoná renováciu bytu alebo domu každých 5 rokov, v priemere za 4 – 5 tisíc eur. Často táto čiastka alebo jej časť nie je k dispozícii. Ako tento problém vyriešime? Z akých peňazí môžeme financovať potrebné práce?

rekonstrukcia-bytu
Rekonštrukcia bytu niekedy stojí oveľa viac, než sme mysleli

 

Typy úverov, ktoré môžeme použiť v takej  situácii

Renovácia nás môže stáť veľa peňazí, od tisíc eur až po 7 – 10-tisíc alebo viac. Závisí od toho, čo všetko je potrebné zmeniť. Na vymaľovanie nám môže stačiť už 1000 – 1500 eur, kým kompletná rekonštrukcia, zahrňujúca výmenu elektrických káblov i zmenu obkladov, je úplne iná kategória. Ak sme kúpili nový dom, možno sme minuli väčšinu našich finančných prostriedkov. Takže pri výbere úveru hlavná otázka bude, či nám ostala nejaká čiastka, ktorú môžeme použiť na financovanie, alebo nie.

Na financovanie prác môžeme použiť:

 • bezúčelovú pôžičku
 • pôžičku na rekonštrukciu
 • stavebné sporenie

 

Ako vybrať ten správny typ?

Otázku môžeme skúmať z viacerých hľadísk. Pred niekoľkými rokmi mali pôžičky dosť vysoké úrokové sadzby, a preto neboli veľmi výhodným riešením, lebo celková cena pôžičky nám mohla predražiť celú čiastku až o 40 – 60 %. V súčasnosti sú však úrokové sadzby oveľa nižšie, takže môžeme rátať aj s bezúčelovou pôžičkou.

Ak ste ozajstný plánovač a viete dopredu myslieť, stavebné sporenie je riešením pre vás. Pri tomto type financovania sa cieľová suma dá použiť len po uplynutí doby, na ktorú ste uzatvorili zmluvu o stavebnom sporení. Pri tejto forme je možné využiť dotáciu štátu, avšak posledné zmeny v podmienkach stavebného sporenia povedú k tomu, že tento typ financovania bude menej atraktívny.

Pôžička na rekonštrukciu je účelový typ úveru, preto je možné dostať od finančnej inštitúcie trochu lepšie podmienky než v prípade bezúčelovej pôžičky. Je však potrebné podotknúť, že ide o účelovú pôžičku a banka bude od nás chcieť potvrdiť, na čo sme sumu pôžičky vyplatili. Preto pre tých, ktorí sú domáci majstri a niektoré fázy rekonštrukčných prác urobia sami, nie je tento úveru vyhovujúci, lebo nebudú môcť dokladovať práce, ktoré vykonali sami.

 

Podanie žiadosti o bezúčelovú pôžičku na rekonštrukciu bytu

Vďaka tomu, že úrokové sadzby sa dostali na akceptovateľnú úroveň, sa tieto typy úverov stali veľmi populárnymi. Za najvýhodnejšie zaplatíme len okolo 5 – 6 % RPMN.

Bezúčelové pôžičky ponúka skoro každá finančná inštitúcia, banky aj nebankové spoločnosti. Ak má žiadateľ dobré úverové hodnotenie, nemusí sa obávať, že by nedostal pôžičku na financovanie prác.

Prečo je bezúčelová pôžička výhodnejšia než ostatné typy úverov? Pozrime sa na nasledujúce tvrdenia:

 • Nemusíte vybrať pôžičku z banky, kde vediete bežný účet. Ak nájdete lepšiu ponuku inde, peniaze môžete mať do niekoľko dní na účte.
 • Hypotéky možno ponúkajú nižšiu RPMN, ale keďže doba splácania je oveľa dlhšia, v konečnom dôsledku zaplatíte viac.
 • K žiadosti zvyčajne stačí občiansky preukaz a potvrdenie o príjme.
 • Netreba nič dokladovať, peniaze môžeme použiť slobodne.

Takže po preskúmaní témy vidíme, že bezúčelová pôžička môže byť najvýhodnejším riešením, ak ide o doplnenie financií k rekonštrukčným prácam.

Výška pôžičky závisí od viacerých parametrov. Ak už máme úver – napríklad hypotéku – suma bezúčelovej pôžičky môže byť nižšia, keďže podľa zákona nás banky nemôžu nechať zadlžiť sa nadpriemerne. Preto mesačná splátka všetkých našich úverov nemôže byť vyššia než určité percento nášho potvrdeného mesačného príjmu. Mali by sme sa usilovať o to, aby sme vybrané úvery zaplatili čím skôr, lebo vtedy bude celková čiastka zaplatená za úvery najnižšia.

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...