Na čo žiadatelia rýchlych pôžičiek vôbec neberú zreteľ

Szilárd Bodon
30. novembra 2018

Žiadanie o pôžičku by malo byť racionálne rozhodnutie zo strany žiadateľa. Väčšina ľudí si to ani dôkladne nepremyslí. Dobrá pôžička závisí od dobrého veriteľa a od dobrého žiadateľa, budúceho dlžníka, ktorý je zodpovedný za svoje financie.

Výšku pôžičky nemusíte preháňať

Zodpovedný žiadateľ požiada len o takú sumu, akú NAOZAJ potrebuje. Veľa ľudí si vôbec neuvedomuje, o koľko preplatí za vec, ktorú z pôžičky kúpi.

V živote existujú situácie, keď je nevyhnutné požiadať o pôžičku, ale je nezodpovedné zaplatiť z nej veci, ktoré nepotrebujeme.

Plánovanie pôžičky
Výber pôžičky naplánujme dopredu

 

Aká je maximálna výška osobného úveru?

Rozdiel medzi bankami a nebankovými spoločnosťami je v tom, akú maximálnu výšku pôžičku ponúkajú. Banky sú ochotné požičať aj do 30 000 EUR, kým nebankové spoločnosti zriedka požičajú viac než 10 000 EUR.  Je veľa ľudí, ktorí potrebujú menšie čiastky, 300 – 500 EUR, ale väčšina žiadateľov vyberie okolo 4 000 EUR.

Ako získať pôžičku rýchlo?

O takzvané rýchle pôžičky je možné požiadať na internete. Vo väčšine prípadov ide o online pôžičku. Niekedy môžeme mať peniaze z takejto rýchlej pôžičky na účte do 10 minút. Reálnejšie je, že peniaze dostaneme do jedného pracovného dňa.

Čo banka kontroluje v žiadosti o pôžičku?

Najdôležitejšie je, aby mal žiadateľ potvrdený stály príjem. Nie je dobré, ak je v skúšobnej dobe alebo je začínajúci živnostník.

Ďalšou veľkou otázkou je, do akej miery je klient zadlžený inde?

Banka rada schváli úver existujúcemu klientovi, lebo pozná všetky detaily ohľadom finančnej situácie a zvykov žiadateľa.

Pre externých klientov bude riziko poskytnutia väčšie, preto ak banka schváli žiadosť, ponúknuté podmienky budú horšie.

Finančné zvyky žiadateľa

Finančné zvyky, správanie žiadateľa je pre banku kľúčová informácia. Skúmajú posledných 3 – 6 mesiacov, čo pravidelne kupuje, z akých zdrojov prichádzajú príjmy, ako zaobchádza s financiami.

Mohli by sme namietať, že ide o osobné informácie, a nemáme dôvod dovoliť, aby neznámi ľudia zisťovali, čo sme kúpili v poslednom polroku.

Ale ak sa nad tým zamyslíme, zistíme, že banka riskuje požičané peniaze, preto si musí byť istá, že žiadateľ pôžičku vráti.

Porovnanie pôžičiek
Porovnajte pôžičky rôznych finančných inštitúcií, aby ste urobili správnu voľbu

 

Akú čiastku mesačného príjmu je možné minúť na splátky pôžičky?

Banky pri posúdení žiadosti skúmajú aj to, akú čiastku z mesačného príjmu bude predstavovať splátka požadovaného úveru.

Všeobecne povedané, banky nedovolia, aby dlžník minul viac než štvrtinu, maximálne tretinu mesačného príjmu na všetky úvery spolu. Všetky úvery znamenajú nielen pôžičky, hypotéky, ale aj kreditné karty atď.

Aká je dobrá úroková sadzba pôžičky?

V rôznych inzerátoch vidíme aj pôžičky s nulovým úrokom. Samozrejme, tieto akcie majú vždy veľa podmienok, takže mnoho žiadateľov tieto podmienky nemôže splniť.

Všeobecne môžeme povedať, že čím kratšia doba splácania, tým vyšší úrok. S dlhou dobou splatnosti získame zasa nižší úrok, ale kvôli vysokému počtu splátok zaplatíme za pôžičku oveľa viac.

Preto je dôležité najprv sa rozhodnúť, akú sumu potrebujeme, a potom sa pokúsiť vybrať čo najkratšiu dobu splatenia.

Najdôležitejšie je, aby sme sa pred konečným rozhodnutím dôkladne informovali.

O akú sumu môžete požiadať vy?

Ako spoznám najlepšie ponuky? Je možné navštíviť webovú stránku každej banky a získať informácie, ale my odporúčame navštíviť finančnú porovnávaciu stránku www.instacash.sk. U nás nájdete všetky potrebné informácie o online pôžičkách, a navyše nebudete musieť stráviť zbytočne veľa času hľadaním na internete.

 

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...