Na čo sa oplatí vybrať bezúčelovú pôžičku?

Szilárd Bodon
29. marca 2019

Popularita bezúčelových pôžičiek rastie. Minulý rok finančné inštitúcie poskytli o 50% viac bezúčelových pôžičiek ako pred rokom. Kvôli čomu je tento úverový produkt taký populárny?

Odpoveďou je zvýšenie konkurencieschopnosti. Klesajúce úrokové sadzby spôsobili, že pôžičky sú čoraz konkurencieschopnejšie a stali sa realistickými alternatívami k úverom, u ktorých je potrebné ponúknuť zábezpeku, napríklad nehnuteľnosť. Keďže do transakcie nie je potrebné zahrnúť kolaterál, proces podania žiadosti o pôžičku je veľmi krátky, zvyčajne ju prijmeme do niekoľkých dní a môžeme ju využiť na čokoľvek. Okrem toho, vo svete začínajú byť viac a viac populárne online bezúčelové pôžičky, u ktorých sa celý proces žiadosti vykonáva online od okamihu, keď je žiadosť podaná, až po videoidentifikáciu žiadateľa. Požadovanú sumu môžeme získať v priebehu niekoľkých hodín.

 

Na čo sa oplatí vybrať bezúčelovú pôžičku?

Napriek tomu, že úrokové sadzby sa stali priaznivejšími, stojí za zmienku, že v prípade dlhšej splatnosti splatíme oveľa viac, než sa suma našich príjmov počas tohto obdobia zvýši, takže kúpená vec bude oveľa drahšia než pôvodná cena.

V prvom rade by sme sa mali snažiť o to, aby sme požiadali len o sumu, ktorú naozaj potrebujeme. V žiadnom prípade nepožiadajme o vyššiu sumu. Snažme sa o čím kratšiu dobu splácania, čo samozrejme znamená vyššiu mesačnú splátku. Ak tak urobíme, je dobré ešte preskúmať, čo sa oplatí kúpiť z bezúčelovej pôžičky.

Môžeme vyhlásiť, že nie je výhodné kúpiť si elektroniku, napríklad notebook s dobou splácania 5 – 6 rokov, pretože počítač ešte stále budeme platiť, zatiaľ čo produkt už bude zastaraný a nedosiahne zlomok jeho pôvodnej hodnoty, nieto ešte cenu plus úroky.

pozicku-rozumne
Renovácia bytu je rozumné použitie bezúčelovej pôžičky

 

Kúpme si niečo, čo vytvára pridanú hodnotu

Preto je potrebné financovať z bezúčelovej pôžičky vec, ktorá vytvára pridanú hodnotu. Môže to byť renovácia domova, pretože hodnota nehnuteľnosti sa zvýši, my môžeme užívať komfortnejšie prostredie a v prípade predaja buď môžeme predať za vyššiu cenu, alebo môžeme predať byt rýchlejšie. Druhá vec je, že ceny stavebných materiálov a cena práce sa zvyšujú, preto sumu, ktorú zaplatíme za úroky, by sme aj tak zaplatili za zvýšené náklady.

Výmena starého auta za novšie, bezpečnejšie a ekonomickejšie je tiež investíciou, ktorú sa oplatí zvážiť. Predtým ako si necháme staré auto, ktoré má vyššiu spotrebu a na ktorom sa môže čokoľvek pokaziť v ktorejkoľvek chvíli, si vypočítajme, koľko môžeme usporiť kúpou nového auta, ktoré má o 2 –3 litre nižšiu spotrebu, ktoré sa nepokazí v nasledujúcich piatich rokoch atď.

Môžeme spomenúť i financovanie lekárskeho vyšetrenia alebo ročnej preventívnej prehliadky. Zrejme každý vie, že takéto prehliadky nie sú lacné, ich cena sa pohybuje okolo 400 EUR. Napriek tomu môžeme vyhlásiť, že investovanie do nášho zdravia sa stále oplatí. Je možné, že preventívna prehliadka nám zistí problém, ktorý sa bude dať včas vyliečiť, a tým predídeme dlhodobej práceneschopnosti, kvôli ktorej by sme stratili oveľa viac príjmu, než je cena preventívnej prehliadky.

 

Záver

Ak máme vysoké príjmy, možno nikdy nebudeme potrebovať pôžičku. Ale, žiaľ, väčšina z nás také šťastie nemá. Preto sa pokojne môže stať, že v určitej fáze nášho života budeme nútení požiadať o pôžičku. Ak sa to stane, nie je to koniec sveta. Musíme sa vzchopiť a obozretne vybrať tú najlepšiu ponuku. Najlepším riešením je navštíviť niektorú porovnávaciu stránku, napríklad instacash.sk, ktorá nám pomôže vybrať najvýhodnejšiu ponuku. Ak sme ju našli, musíme byť skromní a požiadať o takú sumu, akú naozaj potrebujeme a akú budeme schopní splatiť. Ak tak urobíme, môžeme si byť istí, že pôžičku neoľutujeme, a budeme sa tešiť z vecí, ktoré sme z požičanej sumy zakúpili.

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...