Kúpa ojazdeného auta z bezúčelovej pôžičky

Szilárd Bodon
13. februára 2019

Bezúčelová pôžička môže byť dobrým pomocníkom v rôznych životných situáciách. Môžeme o ňu pomerne ľahko a rýchlo požiadať.

Existuje veľa dôvodov, prečo chceme kúpiť nové alebo ojazdené auto. Už dávno sme vybrali typ, o ktorom snívame, predajca ho má v akcii, prichádza nový model, ale my chceme ten predchádzajúci s daným motorom, narodili sa dvojčatá a nezmestíme sa do starého, nedajbože sme havarovali so starým a neoplatí sa ho opraviť… Tých dôvodov je veľa. Čokoľvek nás vedie k rozhodnutiu, buďme obozretní.

 

Čoraz viac ľudí kupuje auto pomocou bezúčelovej pôžičky

Bezúčelová pôžička je vzhľadom na výšku peňazí finančná čiastka, ktorá je rýchlo a relatívne ľahko prístupná. Často nám chýba len určitá čiastka na to, aby sme splnili svoj sen a kúpili nové auto. Nestačí len zaplatiť za auto, budú aj iné výdavky, na ktoré tiež musíme mať pripravené financie, najmä pri kúpe ojazdeného auta. Takže okrem kúpnej ceny budú aj iné náklady, ako napríklad:

 • servisné náklady pred kúpou vozidla – neradi by sme kúpili ojazdené auto s nejakou chybou,
 • kontrola originality,
 • náklady na technický preukaz,
 • poistné,
 • poprípade servisné náklady na opravu menších vád,
 • nové letné alebo zimné pneumatiky a iné.

Ak kupujeme nové auto, aj cena bude, samozrejme, vyššia. Možno bude jednoduchšie vybrať úver na kúpu auta namiesto bezúčelovej pôžičky. Ale aké podmienky treba splniť? Pozrieme sa v nasledujúcom odseku.

pozicka-na-auto
Existuje veľa dôvodov, prečo chceme kúpiť nové alebo ojazdené auto

Ako požiadať o pôžičku, ak ju chceme použiť na ojazdené auto?

Bezúčelový úver má výhodu v tom, že požičané peniaze môžeme minúť na čokoľvek. Preto podmienky podania žiadosti a aj schválenia sa zhodujú so žiadosťou o bezúčelovú pôžičku. O tejto téme sme písali podrobne v tomto článku. Na tomto mieste pripomenieme najdôležitejšie aspekty procesu.

Treba zdôrazniť to, aby sme požiadali len o takú sumu, akú naozaj potrebujeme a sme schopní bez problémov splácať. Je dobré, ak pred rozhodnutím preskúmame trh bezúčelových pôžičiek pomocou porovnávacích stránok, ako je napríklad instacash.sk. Musíme sa usilovať nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku pomocou vyhovujúcej kombinácie žiadanej sumy, doby splácania a maximálnej mesačnej splátky, akú si môžeme dovoliť.

 

Ako postupovať pri výbere najvýhodnejšej ponuky? Hlavné aspekty

 1. Každý žiadateľ si musí uvedomiť, že pôžička nie je zadarmo, cena pôžičky sa môže vyšplhať veľmi vysoko. Preto je potrebné, aby sme vedeli, že čím dlhšie splácame dlh, tým zaplatíme viac finančnej inštitúcii. Napríklad pri pôžičke vo výške 5 000 EUR s dobou splácania 96 mesiacov s mesačnou splátkou 79,69 EUR spolu zaplatíme 7 403,52 EUR. Ak tú istú sumu splácame len 48 mesiacov, mesačná splátka bude vyššia, 133,40 EUR, ale celková suma bude predstavovať len 6 075,36 EUR. Z príkladu je jednoznačné, že ak skrátime dobu splácania na polovicu, preplatíme dlh len o 1 075,36 EUR, kým v druhom prípade až o 2 403,52 EUR. Rozdiel je až 1 328,16 EUR.
 2. Pri hľadaní najnižšej úrokovej sadzby alebo ukazovateľa RPMN dbajme na dĺžku doby splácania a zvoľme najkratšie obdobie, aké si môžeme dovoliť financovať.
 3. Ešte raz treba zdôrazniť obozretnosť. Pôžička môže obmedziť naše finančné možnosti na roky. Keď o ňu požiadame, na tento fakt ani nemyslíme, vidíme len nízke úroky z televíznej reklamy. Ale uvedomujeme si, že preto, že sme vybrali o tisíc eur viac, aby sme si dopriali dovolenku pri mori, nebudeme mať z čoho usporiť na nový bicykel pre naše dieťa? Čo urobíme v takom prípade? Požiadame ešte o jednu pôžičku? Zrejme každý súhlasí s tým, že to dobré riešenie nie je. Ak budeme obozretní a skromní pri zvolení sumy bezúčelovej pôžičky, splníme aj svoj sen a o niekoľko rokov neoľutujeme naše predchádzajúce rozhodnutie.
Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...