Kto s väčšou pravdepodobnosťou požiada o pôžičku, muž alebo žena?

Szilárd Bodon
12. marca 2019

Kto s väčšou pravdepodobnosťou požiada o pôžičku, muž alebo žena? Prekvapujúce veci zistíme, ak začneme analyzovať, ktoré pohlavie je náchylnejšie na požičiavanie.

Úvery, financie, tieto témy každého zaujímajú a sú zdrojom predsudkov. „Ženy rýchlejšie minú peniaze”, „muži lepšie zarábajú” – toto sú stereotypy, ktoré každý pozná a je v nich aj kúsok pravdy. Alebo nie?

Sotva by bola našou úlohou učiniť spravodlivosť v sociálnych otázkach, keď hľadáme odpoveď na otázku či ženy alebo muži sú náchylnejší vybrať pôžičku.

muz-alebo-zena
Kto s väčšou pravdepodobnosťou požiada o pôžičku, muž alebo žena?

 

Uverili by ste, že základný rozdiel v oblasti financií nie je sociálny, ale viac genetický?

Muži sú svojou povahou viac náchylní riskovať. Na každú horolezkyňu, extrémnu športovkyňu alebo mínolovkyňu pripadá osem až desať mužov. Ženy sú však obozretnejšie pri posudzovaní.

Na základe tohto by sme mohli predpokladať, že muži viac žiadajú o úvery než ženy. Pravdou však je, že muži aj ženy žiadajú o pôžičky v rovnakej miere!

 

Rozdiel medzi pohlaviami sa ukazuje v spôsobe použitia peňazí z pôžičky

Medzinárodný bankový prieskum po analýze viac než 100 miliónov žiadostí o úver dospel k záveru, že ženy použijú väčšiu časť zo svojho kreditu než muži.

Viac ako 70 % úverového rámca využije 59 % žien, kým muži využijú len 57 %. Zároveň 28 % mužov využije len menej než 30 % svojho úverového rámca, u žien tento ukazovateľ predstavuje 25 %.

 

Reklamy pôžičiek alebo úverov sa sústreďujú viac na ženy

Môžeme teda vyhlásiť, že napriek tomu, že podľa očakávaní by ženy mali byť opatrnejšie v oblasti úverov, je to naopak. Ony využijú svoj úverový rámec, kým muži len v potrebnej miere. Rozdiel nie je signifikantný, a preto by sme nemali dospieť k nejakým jednoznačným vyhláseniam.

 

V oblasti manažmentu dlhov je rozdiel medzi mužmi a ženami už oveľa jednoznačnejší

Konzultačné spoločnosti tvrdia, že v oblasti manažmentu dlhov majú oveľa viac ženských klientov.

Aj čísla dokazujú toto tvrdenie.V Spojených štátoch amerických je 63 % ľudí, ktorí využijú konzultačné služby,ženského pohlavia. Muži menej žiadajú o radu, ak ide o riadenie dlhov.

 

Bankové služby využívajú ženy aj muži v rovnakej miere, neexistuje žiadny rozdiel

Podľa informácií od bánk ich služby využívajú ženy a muži v rovnakej miere.

 

Úver, pôžička? – ženy hľadajú bezpečnejšie finančné produkty

Ak ide o rodinu, ženy iniciujú spoločné rozhodnutia v oblasti financií. Ony sú tie, ktoré v banke otvoria účet alebo stavebné sporenie pre deti.

Z tradičného modelu rodiny vyplýva aj to, že ženy sú zodpovedné za dianie v rodine, a preto sa zaoberajú riešením finančných otázok.

 

Sociálne stereotypy sú neplatné, ak skúmame realitu

Na základe našich skúseností môžeme skonštatovať, že nie je pravda, že ženy minú viac peňazí alebo že muži sú menej obozretní. Faktom ostáva, že ženy rady využívajú pomoc finančných expertov alebo úverových kalkulačiek na stránkach finančných porovnávacích stránkach, ak hľadajú najvýhodnejšie finančné produkty.

 

Muži nájdu potrebné informácie na webe, ženy radšej zavolajú konzultantom a opýtajú sa telefonicky na to, čo potrebujú

Kalkulačky na stránkach rôznych finančných porovnávateľov pomôžu nájsť najvýhodnejší finančný produkt. Ak informácia nie je jednoznačná, poskytovatelia radi poradia buď formou chatu, alebo aj telefonicky.

Stránka instacash.sk bez ohľadu na pohlavie záujemcu pomôže nájsť najvýhodnejšiu online pôžičku na trhu. Na stránke totiž zverejňuje nielen ponuky finančných poskytovateľov. Slovník pojmov, vedomostná základňa alebo sekcia články obsahujú odpovede na rôzne otázky z oblasti pôžičiek a úverov.

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...