K zubárovi do zahraničia?

Szilárd Bodon
15. apríla 2019

Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov, ktoré zubári už ani nepoužívajú, röntgeny a iné. Ostatné zákroky si platíme sami.

Ak sa niekto nedostaví na ročnú prehliadku, stratí nárok na bezplatné zákroky. Vo vlastnom záujme je teda lepšie, ak si objednáme termín na ročnú prehliadku k nášmu zubárovi.

 

Ale čo so zákrokmi, ktoré aj tak musíme zaplatiť z vlastného vercka?

Zákon zubárom umožňuje prirátať do ceny nielen prácu a materiál, ale aj cenu prístrojového vybavenia. Takže aj tí priemerní zubári si môžu dovoliť horibilné ceny. Ostatní odišli do zahraničia kvôli vyšším platom. Väčšina Slovákov si, žiaľ, ceny v súkromných ambulanciách nemôže dovoliť. Aké riešenie existuje? Mnohí si zvolia to najhoršie riešenie: nenavštívia zubára, kým nie je problém veľký. Musíme si uvedomiť, že nejde len o boliaci zub. Choroby v ústnej dutine môžu spôsobiť oveľa vážnejšie ochorenia. Preto zanedbaná prevencia bude nakoniec stáť viac peňazí, dokonca môže znížiť kvalitu života.

 

Našťastie nie každý je nedbalý

Ak človek berie zubné kazy vážne, navštívi zubného lekára aj v prípade, že nemá na to peniaze. Je si totiž vedomý toho, že neliečený zub ho v konečnom dôsledku vyjde omnoho drahšie. A nejde len o funkčnosť, ale aj o estetiku. Ak niekto nešiel k zubárovi, je pravdepodobné, že skončí s vytiahnutým zubom. Ak sa taký človek rozosmeje, každý vidí, že niečo zanedbal. S bezzubým úsmevom možno nedostane ani vytúženú prácu.

 

Ako financovať drahé zákroky?

Niektorí majú na to, aby si zubára zaplatili, ostatní majú možnosť vybrať bezúčelovú pôžičku. Dnes je to už jednoduché, stačí navštíviť niektorú finančnú porovnávaciu stránku, ako je napríklad instacash.sk, kde nájdeme najvýhodnejšie ponuky pôžičiek. Dokonca aj také, ktoré kompletne vybavíme online, bez návštevy kamennej pobočky finančného poskytovateľa.

Ak máme peniaze, môžeme si vybrať ktorúkoľvek súkromnú ambulanciu. Ale aj na Slovensku sa už začína nový trend a ľudia idú k zubárovi do zahraničia.

zubár_zahraničie
Oplatí sa vybrať k zubárovi do zahraničia?

 

Zubná turistika za hranicami

Ako sme už spomenuli, zákroky u zubára sú drahé. Veľa pacientov malo zlé skúsenosti napriek tomu, že zaplatili vysoké ceny. Je to kvôli tomu, že najlepší zubári už odišli do zahraničia a doma zostali len priemerní alebo podpriemerní. Preto sa čoraz častejšie stáva, že pacienti vyrazia k zubárovi za hranice. Ak im už dané zákroky poisťovňa nehradí, je jedno, kde minú svoje peniaze.

 

Mosonmagyaróvár, centrum zubnej turistiky

V malom meste za hranicami je obrovský počet stomatologických ambulancií. Ak sa pozrieme na minulosť Mosonmagyaróváru, zistíme, že zubná turistika tam už existuje viac než tridsať rokov. Pacienti nielen z Rakúska či Nemecka, ale aj Švajčiarska sú každodenným javom. Pre nich sú totiž maďarské ceny v porovnaní s domácimi cenami smiešne. A prichádzajú nielen kvôli cenám, ale aj kvalite. Kvôli blízkej lokalite Rakúska je ovládanie nemčiny prirodzené, preto neexistuje ani jazyková bariéra.

 

Aj Slováci sú vítaní

Ako sme už uviedli, existujú objektívne dôvody na to, prečo si Slováci radšej zvolia Maďarsko, ak ide o návštevu zubára. Kvalita a ponúkané služby sú na vyššej úrovni a ceny sú nižšie. Odkedy Slováci začali chodiť do Maďarska, stomatologické ambulancie zamestnávajú aj slovensky hovoriace recepčné, preto sa netreba obávať jazykovej bariéry. Niektorí pacienti sa zmienili, že boli prekvapení nielen z toho, že za nižšiu cenu dostali oveľa kvalitnejšie služby, ale na konci liečby ich prekvapili fľašou kvalitného vína. A tým pádom, že si všetko museli platiť sami, bolo úplne jedno, že to urobili v zahraničí.

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...