Čo môžete očakávať, ak chcete získať pôžičku?

Szilárd Bodon
8. marca 2019

Sú ľudia, ktorí už presne vedia, že „čím nižšia je RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), tým lepšia je ponuka”. Aj pre nich však proces žiadosti o pôžičku môže priniesť prekvapenie.

Magické slová, ako napríklad „nízka úroková sadzba, rýchle vyplácanie úveru, bez ručiteľa, bez zábezpeky“, v minulom roku zaznamenali rekordne vysokú mieru pôžičiek, ale za akú cenu?

Pre mnohých ľudí nastane prekvapenie až po podpísaní zmluvy o pôžičku. Buď nevybrali vhodnú banku, alebo si vybrali pôžičku, ktorá pre nich nebola najvýhodnejšia.

Niekedy je však na smútok príliš neskoro. S obozretným prístupom a s plnou informovanosťou je možné vyhnúť sa nielen neočakávaným prekvapeniam, ale aj možnému preťaženiu.

ziskat-pozicku
Proces žiadosti o pôžičku môže priniesť aj prekvapenie
S rozumným výberom je možné ušetriť veľa času, peňazí a zbytočné administratívne kroky

Predtým ako podpíšete prvú zmluvu, ktorú vám niekto ponúkne, je dobré, ak viete, že ponuky jednotlivých poskytovateľov je možné porovnať pomocou finančných porovnávacích stránok. Tým si môžete ušetriť mesačne až okolo 30 – 40 EUR na mesačných splátkach.

Pomocou finančného agenta si každý určite nájde najvýhodnejšiu ponuku šitú na mieru a pomery žiadateľa.

 

Väčšina bánk chce, aby mesačný príjem žiadateľa prichádzal na účet vedený u nich

Vaše meno sa nenachádza v registri dlžníkov, máte optimálny vek a bydlisko. Ak však nemáte dostatočnú sumu (čiastku) pravidelného príjmu, vaše šance na pozitívne úverové hodnotenie sa výrazne znížia.

Je však dobrou správou, že v prípade bezúčelovej pôžičky jednotlivé finančné inštitúcie akceptujú nielen mesačnú mzdu, ale aj pravidelné príjmy ako dôchodok, príjmy zo zahraničia. Kľúčové slovo je pravidelnosť. Banka chce zabezpečiť, aby dlžník disponoval potvrdeným a pravidelným príjmom, ktorý zabezpečuje hladké splácanie počas celého obdobia. Preto okrem potvrdenia o príjme chce, aby ten príjem prichádzal na účet vedený u nich. Nie je to tak u každého poskytovateľa, ale je to celkom bežné.

 

Zľavami je možné znížiť výšku mesačnej splátky

U viacerých poskytovateľov je dnes už možné podať žiadosť o pôžičku úplne online, čím je možné realizovať určité zľavy. Celkovú dokumentáciu je možné nahrať online, čo výrazne zjednoduší a urýchli celý proces podania žiadosti.

Banky ponúkajú zľavu z výšky úrokovej sadzby, najmä pre svojich vlastných klientov.

Finančné inštitúcie myslia aj na akvizíciu nových klientov, a preto niekedy ponúkajú lepšie podmienky aj pre nich, len aby otvorili účet a zariadili, aby mzda žiadateľa prichádzala na novootvorený účet.

Zľavy z úrokovej sadzby sú tiež vyššie v prípade tých, ktorí majú vyššie príjmy, pretože pôžička pre ľudí s vyšším príjmom predstavuje pre banku nižšie riziko.

Banky majú niekedy rôzne kampane, v ktorých ponúkajú určité zľavy na určité sumy úveru. Preto je dôležitá dôkladná informovanosť.

 

Rýchla pôžička nie je expresná pôžička, najmä nie je instantná

„Z domova, pohodlne, jednoducho, rýchlo.“ Sú to nové slogany na požičiavanie a sú veľmi úspešné. Kto by nechcel dostať peniaze za niekoľko klikov na počítači?

Môže trvať aj niekoľko dní, kým sa peniaze dostanú na účet žiadateľa, a to aj v prípade ponúk na rýchlu pôžičku. Prečo je to tak?

I keď ste urobili všetko, získali ste potrebné doklady a potvrdenie o príjme z pracoviska, poskytli ste informácie, ktoré od vás žiadali, požiadali ste online, boli ste informovaný o aktuálnych možnostiach, peniaze neprišli okamžite na účet.

Dôvodom je schvaľovací proces finančnej inštitúcie. Ten môže trvať až 1 – 3 dni, kým sa žiadosť schváli a peniaze môžu byť prevedené na váš účet.

Banky sú veľmi dôkladné, pokiaľ ide o kontrolu úveruschopnosti žiadateľa. Otázkou je, prečo by ste taký nemohli byť aj vy?

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...