Bezúčelova pôžička alebo kreditná karta?

Bezúčelová pôžička môže byť riešením, ak máme finančné ťažkosti. Ak potrebujeme len menšiu sumu,namiesto pôžičky môže byť optimálnym riešením kreditná karta. Bezúčelová pôžička alebo kreditná karta – ktorú zvoliť, ak potrebujeme peniaze? Zarábajte pomocou kreditnej karty.
Bezúčelová pôžička, kreditná karta – ktorú zvoliť, ak potrebujeme peniaze?
Podmienky bezúčelových pôžičiek už dobre poznáme. Finančná inštitúcia nám po splnení daných podmienok poskytne peniaze, aby sme mohli vyriešiť naše finančné ťažkosti. Výška poskytnutej sumy je od 500 EUR a môže sa vyšplhať až do 30000 EUR.
Keďže pôžička je bezúčelová, požičané peniaze môžeme použiť na čokoľvek.
Existuje však aj iná možnosť, ako rýchlo získať peniaze. Ide o kreditnú kartu, ktorú ak použijeme rozumne, pomôže nám vyriešiť menšie finančné ťažkosti, a navyše ňou môžeme aj trochu zarobiť.
Kreditná karta – môže byť výhodou aj pre vás
Veľa ľudí si myslí, že kreditky sú nebezpečné, lebo pri neopatrnosti minieme oveľa viac peňazí, než si môžeme dovoliť. Pravdou je, že kreditka vo väčšine prípadov môže byť pomocnou rukou v krátkodobých finančných ťažkostiach a v rukách spoľahlivého užívateľa aj užitočná „pomocníčka“ v domácnosti.
Aj kreditná karta je úver
Kreditná karta vyzerá presne ako štandardné platobné karty a môžeme ňou platiť v kamenných predajniach i online, doma aj v zahraničí.
Aký je rozdiel?
Žiadosť o pôžičku a o kreditnú kartu sú veľmi podobné, ale medzi týmito dvoma produktmi sú aj značné rozdiely. Kreditné karty majú výhody, ktoré pri pôžičkách nenájdeme. Pomocou kreditnej karty môžeme:
- zúčastniť sa vernostných programov,
- dostať cestovné poistenie,
- dostať zľavy pri nákupoch v určitých obchodoch,
- dostať iné výhody.
Pomocou týchto výhod môžeme ročne zarobiť celkom slušnú sumu. Je to kvôli tomu, že aj pre banky je výhodné, ak kreditnú kartu používame čo najčastejšie.
Čo je podstata kreditnej karty?
Kreditná karta je taká istá plastová karta ako platobné karty. Medzi nimi je však podstatný rozdiel. Používaním kreditnej karty nepoužívame svoje vlastné peniaze z vlastného účtu, ale peniaze banky až do výšky nášho kreditu. Rovnako ako pôžička, aj kreditná karta je bezúčelová.
Veľkosť nášho kreditu závisí od ratingu banky a rating zasa od výšky nášho mesačného príjmu a platobnej morálky. Zvyčajne nám banka nám schváli až troj- alebo štvornásobok nášho mesačného príjmu, no tu sa môžu začať problémy, ak držiteľ karty nemá sebakontrolu a začne kupovať viac, než je schopný v rámci jedného mesiaca vrátiť.
Aké je riziko kreditnej karty?
RPMN kreditnej karty je dosť vysoká na tú čiastku použitého kreditu, ktorú nesplatíme do uvedeného dátumu v nasledujúcom mesiaci. V inzerátoch nám komunikujú, že použitie kreditnej karty je bezplatné, ale to je pravda len v prípade, že v danom mesiaci použitú sumu vrátime do uvedeného dátumu v nasledujúcom mesiaci. Na zvyšnú čiastku nám bude banka účtovať úroky.
Kreditná karta je dobré riešenie pre finančne zdržanlivých, pre ostatných nie
Ak mesačne použijeme z nášho kreditu viac, než sme schopní vrátiť v nasledujúcom mesiaci, banka nám bude účtovať úroky. Tým bude naša dlžná čiastka ešte vyššia a môžeme sa dostať do veľmi nepríjemnej situácie. Budeme platiť úroky a istina sa bude znižovať len veľmi pomaly.
Kreditnou kartou nevyberajte hotovosť z bankomatu, lebo sa to neoplatí!
Za vybranú hotovosť banka účtuje úroky až do chvíle, kým sumu nevrátime. Preto tento krok vôbec neodporúčame.
Ako požiadať o kreditnú kartu?
Žiadosť o kreditnú kartu zvyčajne podávame v banke, ale môžeme aj telefonicky, cez internetbanking alebo mobil banking. Budú od nás potrebovať nasledovné dokumenty:
- doklad totožnosti,
- potvrdenie o príjme,
- bez negatívnych záznamoch v registroch,
- bankový výpis za posledné tri mesiace,
- a iné.
Po schválení žiadosti sa dozvieme, aký vysoký kredit sme od banky dostali.
Čo je výhodnejšie na krátkodobé finančné ťažkosti – pôžička alebo kreditná karta?
Kreditné karty majú zvyčajne vyššie úroky a iné poplatky. Ak vieme, že žiadanú sumu vrátime v bezplatnom období, oplatí sa použiť kreditnú kartu. V opačnom prípade odporúčame pôžičku.
Ako to funguje v praxi?
Banky pri kreditných kartách väčšinou ponúkajú 30-dňové obdobie na používanie a potom ešte 15-dňové bezplatné obdobie. Ak celú použitú sumu vrátime do 45 dní, použili sme peniaze banky zadarmo.
V opačnom prípade nám banka zvýši dlžnú čiastku o úrok, ktorý spočíta na nevrátenú sumu od dňa použitia danej sumy. Keďže ku kreditným kartám banky účtujú vysoké úroky, naša dlžná čiastka sa môže navýšiť o významnú čiastku.
Je dôležité, aby sme si uvedomili, či budeme schopní byť zdržanliví. Ak áno, vlastniť kreditnú kartu sa určite oplatí. Existujú poskytovatelia, najmä v zahraničí, ktorí k určitým službám neakceptujú platobné karty, len kreditky. Ide napríklad o prenájom auta na letisku alebo kúpu letenky alebo iného lístku cez internet.