Akciová pôžička – vypočítajte si, aby vás neoklamali

Szilárd Bodon
8. februára 2019

Niekedy takzvaná akciová ponuka ani nie je taká výhodná. Vy si všimnete, keď vás chcú oklamať?

Akciová pôžička – vypočítajte si, aby vás neoklamali

Kamkoľvek cestujeme autom, autobusom, električkou, vlakom, všade vidíme bilbordy a na nich reklamy výhodných ponúk pôžičiek. Uvedená je nízka úroková sadzba a môžeme si myslieť, že za tak málo peňazí sa určite oplatí aj nám vybrať pôžičku a odcestovať napríklad na Bahamy. Ak sa však pozrieme na spodnú časť bilbordu, nájdeme tam veľmi malé písmená, ktoré z auta ani neprečítame. Je tam napísané, že obsah reklamy je len reprezentatívny príklad a konečné podmienky sa žiadateľ dozvie počas schvaľovacieho procesu.

 

Akciová pôžička môže byť výhodná len na prvý pohľad?

Samozrejme, informácie komunikované v reklamách nie sú úplné, pretože účelom plagátu, letáka alebo reklamného filmu je upútať pozornosť, a nie podrobne informovať.

Pri podaní žiadosti sa môže žiadateľ stretnúť s ďalšími informáciami ohľadne poplatkov spojených s pôžičkou a ak sa tak stane až po podpísaní zmluvy, je už neskoro. Konečná cena pôžičky potom môže byť oveľa vyššia a nebyť reklamy, zrejme by žiadateľ o danú pôžičky nikdy nepožiadal.

 

Poplatky z úverov a základné podmienky

Uvedená hodnota RPMN (ročná percentuálna miera nákladov) je vždy počítaná na danú sumu, úrokovú sadzbu a dobu splácania.

Je pochopiteľné, že medzi percentuálnymi hodnotami môžu existovať veľmi veľké rozdiely, to znamená, že na trhu sa v rovnakom čase môžeme stretnúť s hodnotami 6,9 ​​až 24,9 % RPMN. Väčšina žiadateľov sa zrejme ani nezačne informovať o tom, čo vlastne RPMN znamená. Jediná hodnota, ktorú študuje, je suma mesačnej splátky. Ale to, ako doba splatnosti ovplyvní celkovú cenu pôžičky, vôbec neskúma.

Zákon uvedie, ktoré poplatky musia byť zahrnuté do ukazovateľa RPMN. Ostatné poplatky, ktoré RPMN nezohľadní, si ľudia vôbec nevšímajú.Uvedomia si ich až po podpise zmluvy, keď im niektoré z nich finančná inštitúcia vyúčtuje.

 

Aj keď zistíme, že celkové náklady na úver sú jasné, stále môže prísť prekvapenie

Aj keď dostaneme akciový úrok, môže nás prekvapiť,že po určitej dobe sa akciový úrok zmení na vyšší, a budeme platiť viac než na začiatku. Možno podmienkou pôžičky bude, aby sme otvorili účet v danej banke, a mesačný poplatok za vedenie účtu bude pre nás suma vyplatená naviac, pretože náš predošlý účet bol bez poplatku. Máme aj také poplatky zahrnuté v cene pôžičky? Je pôžička výhodná aj s týmito poplatkami? Ak sme obozretní, odpovede na tieto otázky si vyhľadáme ešte pred podpisom zmluvy o pôžičku.

 

V reklamách a na bilbordoch vyzerá nízka úroková sadzba alebo pojem rýchla pôžička naozaj príťažlivo

Ale naozaj potrebujeme tie peniaze tak rýchlo? Nie sú s nízkym úrokom spojené aj iné poplatky, ktoré nájdeme na bilbordoch napísané len malými písmenami?

Preskúmajme ponuky pôžičiek aj z tohto hľadiska. Ak to urobíme, je možné, že zistíme, že naozaj sme našli tú najvýhodnejšiu ponuku. Ak zistíme opak, hľadajme výhodnú ponuku ďalej.

 

Pred podpísaním zmluvy sa koncentrujme na to, čo naozaj potrebujeme

Niekedy sa stáva, že po dohode o pôžičke nám pracovník banky ponúkne aj iné produkty, ktoré sú tak isto výhodné, ako je naša pôžička. Môže to byť aj poistenie s veľmi priaznivými podmienkami. Nakoniec doma zistíme, že to isté poistenie sme mohli uzatvoriť online za nižšiu cenu, ale už je neskoro. Preto dajme pozor na to, aby nás nenahovorili na niečo, čo nepotrebujeme.

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...