7 nápadov ako požiadať o bezúčelovú pôžičku

Szilárd Bodon
30. novembra 2018

Bezúčelová pôžička je jedna z najpopulárnejších typov spotrebiteľských úverov. Nie je to náhoda, každý z nás sa môže ocitnúť v situácii, že musí niečo zaplatiť alebo kúpiť, no nemá dostatočné financie. Ak rodina a kamaráti nemôžu požičať, obrátime sa na banku alebo nebankovú spoločnosť a požiadame o pôžičku.

Napriek tomu, že zvyčajne ju vybavíme rýchlo, ide o úver, ktorý musíme splatiť. Nemôžeme povedať, že peniaze nevrátime.

Ak rozmýšľate o tom, že si vyberiete pôžičku, máme pre vás 7 nápadov, aby ste sa vedeli najlepšie rozhodnúť.

  1. Predtým, než požiadate o pôžičku, analyzujte vlastné finančné možnosti

Môžete to urobiť na počítači alebo na kuse papiera, na tom nezáleží. Je dôležité, aby ste zhrnuli mesačné príjmy a výdavky. Potom sa zamyslite nad tým, akú mesačnú splátku by ste vedeli splácať nasledujúcich 1 – 5 rokov.

2. Dajte pozor na úrokovú sadzbu

Odporúčame, aby ste nevybrali takú pôžičku, kde nie je zafixovaná úroková sadzba. Ak máte dlhšiu dobu splatnosti, bolo by nepríjemné roky platiť vyššiu mesačnú splátku.

Požiadanie o pôžičku
Pôžičky nám môžu uľahčiť život ale pri požiadaní dajme pozor na detaily

 

3. Nezabudnite zistiť, či sú u pôžičky počiatočné náklady a aká je výška RPMN

Počiatočné náklady vo väčšine prípadov banky odpustia, ale nie vždy, preto je potrebné to vedieť. Niekedy ponuky s nižším úrokom sú nakoniec drahšie kvôli počiatočným nákladom. To je zohľadnené v RPMN – v ročnej percentuálnej miere nákladov. RPMN slúži na porovnanie finančných produktov.

4. Pri požiadaní o pôžičku je umiernenosť nevyhnutná

Bezúčelový úver znamená, že nemusíme banke dokladovať, na čo sme minuli peniaze z pôžičky. Pre niektorých ľudí môže byť lákavé, že si vyberú väčšiu sumu a kúpia si aj to, čo nepotrebujú.

Ale pôžička nie sú nájdené peniaze! Musíme ich vrátiť, navyše s úrokom!

5. Pred podpísaním žiadosti sa pýtajte

Každú zmluvu, aj zmluvu o pôžičke je potrebné dôkladne prečítať. Ak niečo nie je jasné, treba sa pýtať. Je oveľa lepšie stráviť čas v banke pred podpísaním zmluvy, než po podpísaní zistiť, že niečo nám nevyhovuje.

Výber pôžičky
Pri pôžičkách dajme pozor na to, aby sme nemeškali s mesačnými splátkami

 

 6. Zvolte dobu splácania tak, aby vám výška splátky nespôsobila problémy

Splatiť pôžičku za jeden rok je lákavá predstava. Ale v takom prípade je mesačná splátka vždy vysoká. Pri dlhej dobe splácania je úroková sadzba nižšia, ale kvôli dlhej dobe splácania možno nedostaneme iný úver. Samozrejme, máme možnosť predčasného splatenia.

Vždy je potrebné zvážiť viac okolností, čo plánujeme, kde budeme o niekoľko rokov.

7. Nemeškajte s mesačnou splátkou

Banky majú rady dobrých dlžníkov. Preto je dôležité včas posielať mesačné splátky. Finančné inštitúcie kontrolujú našu platobnú disciplínu. Pre dobrých dlžníkov sú vždy nápomocnejší. V prípade bezúčelových úverov to platí ešte viac.

Ak ste v situácii, že hľadáte nejakú pôžičku, odporúčame vám zamyslieť sa nad našimi radami. Dúfame, že  vám pomôžu v tom, aby ste svoje rozhodnutie neskôr neoľutovali.

Pozrite sa na našu stránku www.instacash.sk, u nás nájdete všetko ohľadne online pôžičiek.

Nové články

Odborný obsah

 • záhrada-víkend

  Rekreácia s malými deťmi každý víkend?

  Rodiny, kde sú malé deti si ťažko môžu myslieť na to, aby často odcestovali na víkendový pobyt. Tu máme na mysli naozaj malé deti, maximálne do 5 rokov.

 • fin-go-banking

  FinGO nie je len porovnávačom finančných produktov

  Spoločnosť fingo.sk začala svoju aktivitu na slovenskom trhu pred rokom. Jej cieľom nie je len pôsobiť ako porovnávacia stránka finančných produktov, ale stáť sa symbolom férovosti, rýchlosti a profesionality.

 • zubár_zahraničie

  K zubárovi do zahraničia?

  Poisťovne sú podľa zákona od roku 2005 povinné uhradiť len niektoré takzvané štandardné zákroky. Ide napríklad o výkony prvej pomoci pri bolestiach, zubné výplne zo zastaraných materiálov...